Çağrı Merkezi İş İlanları – Türkiyede (Almanca konuşulan) Çağrı Merkezi İlanları

Çağrı merkezi sektöründe başarılı, büyümekte olan bir şirket olarak, Yalova, Samsun ve Karasu’daki Türk sahalarımızdaki ekiplerimiz için destek istiyoruz.

Çağrı merkezinde çalışmak

Bir çağrı merkezi temsilcisi olarak ana görevler, siparişlerin kaydedilmesinden ve Almanca konuşan müşterilerin desteğinden satışlara kadar uzanmaktadır. Buna, örneğin, yeni müşteriler, randevular, müşteri sadakat önlemleri veya doğum günü ve yıldönümü çağrıları iktisabı dahildir. Çağrı merkezindeki çeşitli işler nedeniyle, iş çeşitleri çoktur. 

Çağrı merkezinde çalışmak için gerekenler

Önemli olan, çağrı merkezinde çalışmak için PC ve telefon kullanımındaki deneyimlerdir. Anadili seviyesinde Almanca, Fransızca veya İtalyanca.

Tabi ki çağrı merkezinde işten deneyiminiz varsa bu da avantajlıdır. Geri dönüş yapanlar ve kariyer değiştiriciler, tam zamanlı veya yarı zamanlı işler olarak çağrı merkezlerimizde memnuniyetle karşılıyoruz.

Çağrı merkezinde çalışmaya ek olarak, en yoğun zamanlarda ekipleri evden desteklemek için ev ofisi (Home Ofis) seçeneği de vardır.

Esnek çalışma saatleri olarak, çağrı merkezindeki hafta sonları ve tatil günleri görevlerini bile yerine getirmeye istekli olduğumuzu varsayıyoruz.

Satış odaklı ve yetenekli, açık ve iletişimsel bir insan mısınız? O zaman çağrı merkezlerimizde kesinlikle doğrusunuz! 

Daha fazla bilgi ve başvuru formu icare-ag.com altında bulunabilir.